neděle 3. listopadu 2013

Leatherman Juice XE6

Není to zas tak dlouho co jsem si pořídil nářaďový nůž Leatherman Charge TTI, ve své kategorii je to myslím špička a sám jsem si ověřil že je to velice užitečný nástroj. Když jsme před pár týdny se skorošvagrem montovali nábytek do dětského pokojíčku, tak jsem na něm použil snad všechny nástroje kromě hodinářského šroubováčku a nůžek. Charge má jedinou nevýhodu - je do kapsy je poněkud velký. Tedy ono to jinak nejde, ty nástroje musí být masivní a tím pádem musí mít i odpovídající velikost. Nicméně říkal jsem si že by se mohlo hodit něco více kapesního co by bylo zhruba ve velikosti švýcarského nože s více nástroji a pak se naskytla možnost že kamarád Wojtyla dělal větší objednávku nožů Leatherman a tak jsem se připojil a vybral si model Juice XE6.


Na délku má něco lehce přes 8cm, takže do kapsy se vejde velice pohodlně. Váha je 190g, jen pro porovnání, Charge TTI váží 232g (tam dělají hodně ty titanové střenky), takže rozdíl tu není až tak zásadní, nicméně Juice XE6 je podle mého názoru tak na hraně toho co se dá ještě docela pohodlně nosit v kapse. Na Charge TTI nebo např. na modelu Wawe je sympatické to, že máte pojistku na každý nástroj co na tom noži je. Juice má oproti tomu úplně jinou koncepci, pojistky na nástroje z čistě technického hlediska nemá. Dalo by se říct že má i nemá, on se každý nástroj po otevření slyšitelně zacvakne a je na velice silném péru, takže nějaké samovolné zavření tu myslím vůbec nehrozí. 


Začněme z jedné strany - máme tu v prvé řadě nůž. Z výroby je už sám o sobě dost ostrý, lehce jsem ho obtáhnul brouskem a je ostrý jako břitva. Nůžky jsou na takovýhle kapesní nůž relativně velké a silné, řekl bych že jsou mnohem lepší než má Charge. Pak je tu takový bodec nebo šídlo, ten třeba Charge nemá vůbec. Pilka je tu menší a poněkud hůř dostupná, překrývá ji svrchu právě ten bodec, výrobce zde zřejmě předpokládal že půjde o takový civilnější nůž a pilka nebude tím nejčastěji používaným nástrojem. 


Na druhé straně tu máme nůž se zubatým ostřím. Je velice ostré a navíc při takto tenké čepeli se tím dá uříznout/ukrojit v podstatě cokoliv. Pak tu máme pilník, z jedné strany jemný, z druhé hrubější. Myslím že právě pilník na tomto noži dostal opravdu velkorysý prostor a je zcela srovnatelný s tím co je na Charge. Pak je tu otvírák na lahve a konzervy a vývrtka, která na Charge není. 


Po otevření tu jsou samozřejmě kleště, dominanta všech nářaďových nožů. Nejsou pochopitelně tak masivní jako je má charge, ale pár věcí by se s nimi jistě dalo udělat, nechybí samozřejmě plocha na štípání drátů.


Dále tu máme několik dalších nástrojů z vnitřní strany. Tentokrát tu není žádný bit-driver, nástroje jsou tu napevno a nemění se. Na jedné straně tu máme tři různě velké šroubováky, z toho ten střední a malý jsou z jedné strany skosené a ostré. 


Na druhé straně je tu křížový šroubovák. Ten je velmi masivní, umístěný je na prostředek a dostal opravdu hodně prostoru. Při otevření tu pojistka/nepojistka silně zacvakne a zavření již vyžaduje trochu síly. Vedle křížového šroubováku je tu schován ještě jeden nástroj, který se poněkud hůř vysouvá a já jej nepoužívám a sice kovové očko pro připnutí např. na šňůru nebo karabinu. 

S Juice XE6 jsem velmi spokojený, je to takový "civilni" nářaďový nůžu do města, není to na žádnou těžkou práci, ale občas se hodí mít něco takového po kapsách. Těch modelů Juice je více druhů, tenhle má nejvíce nástrojů, ale jsou tu i jednodušší verze, které jsou samozřejmě o to útlejší a lehčí, takže si každý může vybrat co mu vyhovuje.

Žádné komentáře:

Okomentovat