středa 20. června 2012

Rubenstein - bent

Autorem téhle dýmky je Martin Peleška (Rubenstein), kamarád a kolega z našeho spolku PPNSD. Před týdnem se nám na srazu pochlubil že už zase vyrobil pár dýmek a tahle mě natolik zaujala, že jsem ji od něj hned koupil. Od Martina už mám tři pískované dýmky a konečně mám i jednu hladkou.


Takhle z boku to vypadá jako úplně normální bentka, ale jak bude vidět na dalších snímcích, celý ten tvar je velice propracovaný. Má např. zespoda takovou rovnou plošku, na kterou se dá i postavit. Není to pochopitelně klasický sitter, ale postavit se dá. Délka je 14cm, hlavička je vysoká zhruba 5cm, taková běžná střední velikost. Těžká je nějakých 56g, což s sebou nese otázku kdepak dýmka téhle velikosti pobrala takovou váhu? Odpověď je snadná - užší tabáková komora a poměrně silné stěny. K tomu tvaru to myslím opravdu sedí. Náústek je z cumberlandu, bezfiltrové provedení. Kresba se povedla, shora hezký straight grain, zespoda ptačí očka, radost pohledět. 


Tady je vidět ta rovná ploška a další zajímavost tohoto tvaru - krček a náústek jsou na výšku takové jakoby připlacatělé (nevím jak lépe to popsat). Dýmek mám už ve sbírce spousty, ale kupodivu nemám žádnou která by byla podobným způsobem tvarovaná. Placatý krček na šířku, to je vcelku běžná záležitost, ale na výšku? To není vůbec špatný nápad.


Ještě jeden snímek z druhé strany, sluníčko se se mnou poránu moc nekamarádilo, ale snad i přes ten lesk je něco vidět. Tady jsem ji už položil na bok aby byl trochu lépe vidět celý ten tvar. Kresba je stejně hezká jako na první straně, do dřeva je to správně posazené. 

S volbou tabáku jsem váhal celý týden až jsem nakonec vybral Mac Baren Acadian Perique. To je na Mac Barena taková nezvykle neutrální směs, nebál bych se říct že jde o jednu z jejich nejlepších směsí vůbec. Mně tedy moc chutná a s touhle novou dýmkou si dobře rozumí. V poslední době jsem si pořizoval většinou spíše rovnější dýmky s tenkými stěnami, takže tohle je pro mě takový příjemný návrat ke svým dýmkařským začátkům kdy jsem dával přednost bentkám. Na závěr nezbývá než Martinovi popřát ať se mu daří a věřím že se od něj v budoucnu dočkáme ještě spousty dalších krásných dýmek.

Žádné komentáře:

Okomentovat