neděle 1. července 2012

Michal Novák - návrh klubové dýmky 2012

pipE-club Dymka.net má takovou hezkou tradici že každý rok je osloven jeden z českých dýmkařských mistrů a ten vyrobí klubové dýmky. Dýmku vybírá správní rada a není to vůbec jednoduchý proces dohodnout se jen v tom úzkém okruhu a také s výrobcem, protože každý má trochu jiné představy. Vím to dobře, jako člen správní rady jsem se účastnil jednání o loňské klubové dýmce kde podoba na začátku byla výrazně odlišná od dýmky která se nakonec pro všechny vyrobila. Letos byl původně jako autor klubových dýmek vybrán Michal Novák, návrhů bylo několik a v užším výběru byl mimo jiné tento:


Michal se od jisté doby "vyhranil", zkrátka má svůj styl, dělá dýmky s hrankami. Někdy nad některými jeho dýmkami žertem říkám "čím víc hranek, tím víc Michal Novák". Názory se na to různí, někomu se to líbí, někomu ne, ale nutno říct že jeho dýmky jsou tvarově velice zajímavé, netradiční a dají se snadno rozpoznat. Podívám se na dýmku a hned poznám že ji dělal Michal Novák, takhle čitelný rukopis každý nemá, v našich končinách bych to asi přirovnal k dýmkám od Přemka Omrta. Ty jsou samozřejmě jiné, ale dají se také snadno poznat. 


Klubová dýmka měla být vždy (pokud možno) nějakým tvarem který by byl typickým pro daného výrobce. To se nepovedlo úplně pokaždé, ale v tomto případě si nikdo nemohl přát tvar který by byl více typický pro Michala Nováka - je to jeho tradiční placatka s oválnou tabákovou komorou, kterých již dříve vyrobil vícero kusů a sám z nich často a rád kouří a tato byla modifikována s hrankou, tak jak to dělá u svých současných dýmek. Přátelé ze správní rady však nakonec tento i další tvary zamítli a výrobou klubových dýmek pověřili Petra Vobořila. Jistě, mají na to právo, jen nějak nechápu proč vlastně Michala oslovili, když musí dobře vědět jaké dýmky vyrábí a nemohli čekat že jim vyrobí nějaký nudný halfbent bez hranky (což jim ke konci dokonce vyrobil se slovy že na hrance netrvá). Že prý by se to asi nelíbilo a nikdo by si to neobjednal. Opravdu nevím, tohle mi přijde takové dost zvláštní. Mně se ten tvar moc líbil, říkal jsem si že by to v té řadě halfbentů a buldočků za poslední léta byl takový svěží vítr, ale bohužel. Tak jsem se alespoň s Michalem domluvil a tuhle dýmku od něj koupil. 


Nějaký ten kazík se na ní najde, ale ten tvar mi přijde úžasný. Úvodem bych si dovolil vyvrátit některá tvrzení co ohledně této dýmky padly v diskusi. Jedno bylo že se kvůli hrance špatně drží - to jsem nijak nezaznamenal, do ruky zapadne pěkně, i hranka jakoby kopíruje sevření dlaně v levé i pravé ruce. Další bylo že s oválnou komorou se špatně kouří - s tím bych si dovolil nesouhlasit, kouří se s ní v pohodě. Zapálení je pravda mírně náročnější než u dýmky s běžnou tabákovou komorou, ale nemyslím že by na oválnou komoru musel být někdo až tak zdatný a zkušený dýmkař aby si z ní dobře pokouřil. Já si na ni zvyknul velice rychle a nevidím v tom nějaký zásadní problém. Pak někdo zmiňoval nepoměr mezi obrovskou hlavičkou a relativně subtilním náústkem - budiž, nepoměr tu je, ale ono to k tomu tvaru prostě sedne. Tohle není dýmka co by se celou dobu držela v zubech (a ne že by se v nich nedala chvíli udržet), je to takový ten kousek co je spíše do ruky - nic ojedinělého, takových je spousta. 


Dýmku jsem fotil z více úhlů, protože tvarově je opravdu zajímavá, je tu množství detailů které myslím stojí za shlédnutí. Pokud jde o nějaké přesnější údaje, tak na délku má 15cm, na výšku 6cm včetně hranky, když si ji odmyslíme tak nějakých asi 5,5cm. Váha je necelých 72g, což je dost, ale taky je to pěkně velký kousek dřeva, takže vlastně nic neobvyklého. Kotel je to pořádný, ta oválná tabáková komora má na délku něco málo přes 3cm a na šířku asi 2,5cm. Náústek je z akrylu (tedy myslím že z něj je, pokud ne tak Michal ten ebonit náramně pěkně vyleštil) a má filtrové provedení. 


Kouří se z ní překvapivě dobře, zapálení jsem tedy ještě nevychytal na první zážeh, ale na nějaké to druhé nebo třetí připálení už se to rozjede a dá se pokračovat až do dna. Ohledně výběru tabáku jsem se nechal inspirovat autorem, který kouří převážně aromatiky, takže na ně jsem si tuhle dýmku vyhradil. Momentálně z ní kouřím letošní výroční tabák od Petersona, což je hodně voňavá záležitost. Aromatizace je tak silná, že v tomto případě oceňuji že má dýmka filtrové provedení a tabák kouřím s filtrem Stanwell.


Co říct závěrem? Někdo tratí, někdo získá. pipE-club Dymka.net se připravil o zajímavou klubovou dýmku, já naopak získal další pěkný kousek do sbírky. Osobně jsem mnohem radši když to dopadne stylem "everybody wins", tedy každý vyhrává, každý něco získá, ale bohužel ne vždycky to tak dopadne. Snad tahle akce Michalovi nezkazila náladu na dlouho, já mu přeju hodně úspěchu na té nelehké "vyhraněné" cestě kterou se vydal...

Žádné komentáře:

Okomentovat