neděle 16. června 2013

XIII. Klání zemí Koruny české

XIII. Klání zemí Koruny české se letos konalo 15.6.2013 v hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě. Za náš klub PPNSD jsme vyrazili soutěžit David Švancar a já, cesta po opravované D1 byla kupodivu velmi pohodová a krátce po jedenácté jsme již byli na místě kde už na zahrádce seděli naši kamarádi z PC Dýmka.net. Společně jsme poseděli, dali si dobrý oběd a posléze se přesunuli nahoru do hotelu k registraci, kde ve frontě stála slavná dáma dýmkařského světa Manduela, která z Dánska přijela na akci Pipe Makers Meeting  Kostelec a také na Klání. Tak jsme chvíli povídali o všem možném a že za náš klub soutěžíme jen dva a Mandu byla tak laskavá že se k nám přidala, takže díky ní bychom jako klub měli mít i týmový výsledek.


Soutěžní dýmky vyráběl Honza Klouček, šlo o historickou repliku dýmky kterou ve 20. letech minulého století vyráběl český dýmkař Antonín Ziegler. Je rozhodně vidět z čeho asi vycházely všechny ty pozdější prosečské buldočky, ovšem tenhle rustik je tedy náramně zajímavý a hezký na pohled, je mnohem hrubší než  třeba Old River a velmi příjemný do ruky. Soutěžní dýmce budu zcela jistě v budoucnu věnovat samostatný článek. Soutěžilo se s tabákem Stanislaw Irish Spring, který vyrábí Samuel Gawith. Je to takový poměrně neutrální tabák, virginie s periquem. A je to flake. Ohledně řezu soutěžního tabáku jsou názory různé, osobně bych se přiklonil spíše k tomu že flake na soutěžení není zrovna nejvhodnější, lepší je mixture. Nicméně ať jsou vlastnosti soutěžního tabáku lepší nebo horší, máme všichni stejné množství stejného tabáku, pak už je na každém soutěžícím jak se s tím popere. Mně šla soutěž dost ztěžka, udělal jsem velkou chybu že jsem tabák nenacpal volněji a dýmka mi sotva táhla, zlepšilo se to až ke konci kdy jsem si říkal že bych to snad přece dotáhnul alespoň na tu hodinu, tabáku jsem na to ještě měl dost...a pak přišla "rychlá smrt" a prostě to najednou přestalo hořet - čas 48 minut a 34. místo. David skončil chvíli přede mnou a měl 38. místo, zato Mandu soutěžit vážně umí, měla čas 1 hod. 7 minut a 13. místo. Našim kamarádům se v soutěži vedlo výborně, za Dýmku.net Klání už potřetí v řadě vyhrál Martin Pedain, Petr Odorčák byl třetí, Honza Klouček pátý, Petr Vobořil šestý. Budu se příště muset více snažit, v poslední době mi ty soutěže nějak nejdou...


Organizačně to dýmkařský klub Meršánka Havlíčkův Brod zvládl naprosto v pohodě. Prostory byly dostačující, obsluha u výčepu velmi schopná takže se netvořily fronty. Před soutěží tu také byla degustace vín, svůj stánek tu měla naše oblíbená Etrafika a nechyběla tu ani nabídka dýmek několika pipemakerů, z těch českých to byli Honza Klouček, Michal Novák, Přemek Omrt , Martin Peleška a Petr Vobořil. Pak tu také měl několik svých dýmek Georgi Todorov z Bulharska. Po dlouhém váhání jsem si koupil jednu krásnou dýmku od Přemka Omrta, o té taky časem napíšu. Večeři nám přinesli během chvilky po vyhlášení výsledků, ještě jsme pak chvíli poseděli nahoře, poté jsme se přesunuli na zahrádku kde jsme dokouřili, dopili a vyrazili domů. 

Jinak už jsem našel uplatnění pro bentku 4/13, dostala ji jako dárek Manduela. Budu doufat že jí bude věrně sloužit, Mandu je momentálně druhý člověk na světě který má ode mě dýmku (sebe samozřejmě nepočítám). 


Závěrem musím poděkovat Davidovi za odvoz, organizátorům za dobře zvládnutou akci a samozřejmě všem za pohodovou atmosféru, je to příjemné se takhle na těch dýmkařských akcích setkat. Zde je odkaz na galerii fotek z Klání:

https://picasaweb.google.com/117482786734786696546/HavlickuvBrod2013

2 komentáře: