čtvrtek 31. prosince 2015

Přemysl Omrt - Freehand 29/15

Je Silvestr a ještě stihnu jeden poslední letošní článek. Ano, mám další dýmku od Přemka Omrta a pořídil jsem si ji v rámci mé vlastní vánoční tradice, že si v poledne na Vánoce vždycky zakouřím z nějaké nové dýmky. Přemek stále zkouší nové věci, teď v poslední době přišel s nápadem přidat k tomu svému tradičnímu tvaru jehlový podpatek, na kterém by ta dýmka stála. Pravda, stabilní to je asi tak jak je stabilní jehlový podpatek, ale ten nápad se mi náramně líbil. Přemek jich měl několik a já si vybral tuhle, protože mi zkrátka nejlíp padla do ruky.


Na délku má 15,5cm, na výšku má hlavička bez podpatku 5cm a s ním 6,5cm. Váží 55g, což celkem odpovídá množství dřeva. Kromě hlavičky je z briaru i ten špalík co tvoří krček dýmky a ten je také docela silný. Hlavička je mořená na tvavě hnědou, malá hranka z přední a zadní strany byla ponechána světlá. Na spodku hlavičky je zmiňovaný jehlový podpatek, ten je z takového oranžovo-červeného akrylu. Na jedné straně hlavičky a krčku bylo ponecháno přírodní plato. Provedení je bezfiltrové, což je i vidět na náústku - ten je také zbroušený do hranek, tak aby to ladilo se zbytkem dýmky. 

Myslím že u téhle dýmky opravdu není těžké poznat kdo je jejím autorem, Přemek na ní použil opravdu velké množství prvků, které jsou pro něj tak typické. Hranky, plato, dřevěné a akrylové aplikace... 

Ač by se to možná na první pohled nezdálo, ta dýmka je kupodivu velice ergonomická a v ruce se drží příjemně. To přesně dělají ty zkosené hranky vepředu a vzadu, Přemek to má zkrátka promyšlené do posledního detailu. U nás v hospodě svým netradičním tvarem samozřejmě tahle dýmka vyvolala u všech velký zájem a ohlasy na ni byly velice pozitivní, což mě těší. Kouří se z ní výborně, k tomu se nedá nic dodat. Že byly ty Vánoce, tak jsem si otevřel jednu vzácnost, G.L.Pease Telegraph Hill, skvělou americkou směs virginie s periquem. Až mi dojde tak jej zřejmě nahradí Dunhill Elizabethan Mixture. 

Žádné komentáře:

Okomentovat