středa 28. února 2018

Petr Pipes - Lumberman

Další krásná dýmka od Petra Libory, kterou jsem si opět pořídil tak trochu neplánovaně. Před časem jsem něco podobného u Petra viděl, nejsem si jistý zda to byl Lumberman nebo Canadian, ale ta dýmka byla v hladkém provedení a já si tehdy říkal že něco takového by se mi líbilo v písku. Také jsem si ji u Petra objednal, ale pak jsem u něj viděl ten úžasný bulldog a objednávku jsem změnil. Uběhla nějaká doba a nedávno Petr vyrobil tuhle parádní dýmku a nebylo to moc dlouhé rozhodování - v tomhle mám mimořádně vyvinutou slabou vůli.


Je to velice zajímavé pojetí tvaru Lumberman, krček je zde (kromě toho že je samozřejmě placatý) velice široký, mám dojem že něco takového jsem viděl u starších italských dýmek - určitě u Lorenzo nebo u některých Savinelli Artisan. Pokud jde o rozměry, tak na výšku má 4,7cm a na délku téměř 17cm, je opravdu velmi dlouhá. Váží přitom pouhých 41g takže je to vlastně dost lehká dýmka, ale při téhle délce už to je trochu páka na čelist. Co jsem porovnával těch svých několik delších dýmek, ta maximální délka se tam pohybuje někde mezi 15-16cm a mám dojem že tahle hranice se zřejmě příliš často nepřekonává právě z důvodu vyvážení. Docela to zde kompenzuje širší náústek, takže na skus je to poměrně příjemné a chvíli se ta dýmka samozřejmě udržet v zubech dá, ale jako mnoho jiných dýmek je spíše na kouření z ruky. Taky myslím že pokud na to byl takhle dlouhý kus krásného briaru tak by byla škoda to o centimetr zkracovat jen kvůli tomu aby se dodržely nějaké (možná) ustálené míry. Tady je schválně porovnání tvaru lumberman od Petra a od Ashtona,  je to rozdíl jednoho centimetru na délce.


Kromě délky na téhle dýmce jednoznačně zaujme povrchová úprava - velmi hluboké pískování, je zde jasně vidět kresba dřeva a zdá se tohle byl kousek hustého briaru. Opravdu velmi povedené. Náústek je ebonitový, sice bych jinak dal přednost akrylu, ale při téhle délce ebonit asi dává smysl, je prostě měkčí na skus. Tady je ještě detail hlavičky, fotka nic moc, ale je tu dobře vidět jak je krček dýmky netradičně široký.


Kouří se z ní výborně, jen jsem se musí dávat pozor na to že delší dýmky obvykle mají silnější tah a dají se snadněji rozpálit (alespoň já mám takovou zkušenost se všemi svými delšími dýmkami), chce to při tom kouření trochu zvolnit a nespěchat. Jde z ní velice suchý a chladný kouř, tak to má být. Pokud jde o výběr tabáku, tak se pořád vezu na vlně "nemám dost dýmek na latakii", takže jsem do ní zatím nacpal směs Zulu od HU Tobacco, ale je možné že do ní posléze dám nějakou latakii od Dunhilla nebo co budu mít zrovna otevřeného.

Závěrem ještě přidám odkaz na Petrův blog, kde je několik dalších snímků téhle dýmky:

http://petrpipes.blogspot.cz/2018/01/lumberman-sand.html

Žádné komentáře:

Okomentovat