neděle 18. listopadu 2012

Google Nexus 7


Poté co přišel na trh první iPad se s tablety velice rychle roztrhl pytel a na výběr jich je spousta, ať už je to iPad od Apple nebo pár tabletů co mají Windows a myslím že asi největší škála od nejrůznějších výrobců je s operačním systémem Android od Google. Já sám jsem velký fanda Androidu, měl jsem telefon HTC Magic, což byl jeden z prvních mobilních telefonů s Androidem, poté jsem před více než rokem pořídil HTC Sensation, který mám dodnes (s Androidem 4.0). Ne, že bych tablet vyloženě potřeboval, ale zkrátka miluju tyhle moderní hračky, o nějakém tabletu jsem už nějakou dobu uvažoval a nakonec si mě získal Google Nexus 7, který vyrábí Asus.

Je to tablet se sedmipalcovým displejem, což může být pro někoho malé, ale mně osobně to přijde tak akorát do ruky, je to zhruba ve velikosti sešitu A5 a např. čtečka Kindle 3 má velice podobnou velikost. Ve srovnání s konkurencí je to pěkně nadupaný stroj, má čtyřjádrový procesor NVIDIA Tegra 3, dvanáctijádrovou grafickou jednotku, displej s rozlišením 1280 x 800. Dá se říct že je to něco jako můj HTC Sensation ve větším, ale je tu velký rozdíl v tom, že Nexus 7 všechno zvládá neuvěřitelně svižně, zatím jsem nenarazil na aplikaci při které by se sekal kvůli nedostatečnému výkonu. S ohledem na konkurenci, která má ohromné množství přístrojů co mají jednojádra nebo dvoujádra a zdaleka ne takovou grafiku, myslím že nějakou tu chvíli by měl bohatě stačit na většinu aplikací. Spíš se dá říct, že v tuto chvíli není tolik aplikací co by dovedly plně využít výkon jaký Nexus 7 nabízí.



Nejsem příliš technický typ, jsem spíš takový uživatel, takže přidám jen nějaké vlastní postřehy a náměty jak se vyrovnat s některými věcmi které Nexus 7 sám od sebe neumí.

Displej – všude se píše že displej chrání odolné krycí sklo Corning Fit Glass, což by mělo být od toho samého výrobce který vyrábí Gorilla Glass. Ovšem zdá se že nejde o to samé a z různých recenzí a postřehů na netu se zdá, že tohle sklo sice něco vydrží, ale zdaleka ne tolik jako Gorilla Glass (to mám např. na HTC Sensation, po roce a půl bez škrábnutí). Zkrátka nechtěl jsem to riskovat, tak jsem pořídil ochrannou folii. Aplikace folie je pro mě vždycky peklo, nikdy mi to moc nešlo a stačí jediné smítko a už je to v háji. Nejprve jsem nakoupil dvě relativně levné folie na ebay, jedna byla čirá, ta zanechávala šmouhy po každém dotyku, nepoužitelná, po dvou dnech letěla do koše. Pak jsem měl matnou, ta se mi dokonce povedla úplně krásně nalepit na displej, ale u té matné textury vypadal displej divně, zkresleně. Do třetice všeho dobrého, objednal jsem si folii Zagg Invisible Shield, ta se aplikuje pomocí speciálního roztoku a nasazení se opravdu povedlo. Tvrzení o její odolnosti jsou dost neuvěřitelná, měla by toho vydržet hodně. Musím říct že na omak je příjemná a se šmouhami to taky není až tak zlé. Šmouhám zřejmě trochu brání to, že folie má takovou lehce členitou strukturu, asi jako pomerančová kůra, ale při zapnutém displeji to vidět nijak není. Pokud by se folie nějak poškodila, tak na ni poskytují doživotní záruku na výměnu (tedy spíš je to asi myšleno životností přístroje, ale budiž, pokud by se mi poškodila tak tuhle záruku určitě využiju). Světelný senzor funguje spolehlivě, takže jasnost displeje nechávám na automatice a drží se na příjemné úrovni.

Kamera – má rozlišení 1,2 megapixelu, na nějaké velké filmování to samozřejmě není, ale třeba na Skype je naprosto dostatečná. Ještě musím dodat že Nexus 7 nemá na zadní straně fotoaparát, což je mu někdy vytýkáno, ale já osobně se bez něj klidně obejdu.

Flash – přístroje co mají Android 4.1 a vyšší již nemají žádné ovladače na flash a nedají se ani stáhnout z Android marketu. Dá se to naštěstí obejít tak, že si stáhnete prohlížeč Firefox a k němu jsou v archivu ovladače na 4.0, které se naštěstí dají použít i ve vyšší verzi. Někdy se mi stalo že se video zaseklo, ale je to víceméně funkční, stačí dát refresh a pustit to znovu.

Klávesnice – na Nexus 7 existuje pouzdro s integrovanou hadware-klávesnicí, nicméně měl jsem tu čest si ji osobně vyzkoušet a nemůžu ji nijak doporučit. Na psaní deseti prsty je to zkrátka příliš malé, takže pokud chcete tablet používat tak trochu jako mininotebook, počkejte si raději na Nexus 10 nebo kupte jiný desetipalcový tablet, k nim existuje podobné pouzdro s klávesnicí a při té velikosti by to již mělo být použitelné k psaní. Jinak je tu samozřejmě soft-klávesnice, ze které jsem zpočátku nebyl moc nadšený. Ovšem s nedávným updatem na Android 4.2 přišla i nová metoda zadávání – něco podobného jako je placená Slide-it klávesnice, ovšem tahle je zdarma. Zkrátka přejíždíte na klávesnici prstem z písmena na písmeno, jakoby gestem a systém navrhuje možná slova. Funguje to i v češtině a překvapivě dobře, dá se tak psát poměrně rychle, tedy pokud je člověk zvyklý psát na klávesnici a ví kde je které písmeno.

Paměť – Nexus 7 má vnitřní paměť 16GB a chybí u něj slot na paměťové karty, což je mu velmi vyčítáno. Já na něm tedy netahám žádný hudební nebo filmový archiv, takže s nedostatkem paměti jsem zatím problémy neměl, ovšem i tohle se dá obejít aniž by se Nexus musel rootovat – stačí pořídit si OTG kabel a aplikaci Nexus Media Importer a můžete si k tabletu připojit např. flash-disk. Není to sice úplně elegantní řešení, ale je to funkční.

Připojení – k dispozici jsou bluetooth a wifi. 3G u toho mého prvního modelu schází, možná by se hodilo, ale tablet používám převážně doma přes wifi (a nebo někde kde je volná wifi), takže nad tím dovedu přimhouřit oko. Přinejhorším se dá nahodit připojení přes telefon jako wifi hotspot.

Vstupy a výstupy - tady je to velice jednoduché a standardní, je tu micro-USB a 3,5mm pro sluchátka. 

Baterie – výrobce udává 9,5 hodiny provozu. Ono to především závisí podle toho co se s tabletem zrovna dělá, třeba na nějaké brouzdání po internetu nebo čtení knížek to až tak kritická spotřeba není, zato graficky náročné hry jako např. Shadowgun dovedou tu spotřebu pěkně zvednout. Při běžném užívání mi vydrží na jedno nabití zhruba dva dny.

Pouzdro – pořídil jsem si prozatím pouzdro Lea, které se dá nastavit jako stojánek v horizontální i vertikální poloze. Tablet tím sice poněkud nabere na tloušťce, ale je to poměrně praktické. Navíc funguje jako tzv. Smart Cover, tedy v překladu „chytré pouzdro“. Jeho chytrost spočívá v tom že obsahuje malý magnet, který při otevírání rozsvítí displej a stačí jen gestem odemknout, nemusíte sahat na tlačítko. Na cestě mám ještě jednoduché silikonové pouzdro, říkám si že by úplně mohlo stačit, podobně jako u telefonu, ale uvidíme.



Konečný verdikt – já jsem s tabletem Nexus 7 spokojen. Není pochopitelně dokonalý, což jsem již popsal výše, ale v těch opravdu zásadních věcech prostě umí. A protože je to vlajková loď Googlu a má velice silný hardware, dá se očekávat že ještě nějakou chvíli bude mít vždy jako první ty nejnovější systémové aktualizace. Jako pracovní nástroj bych to úplně neviděl, ale na zábavu a komunikaci je fajn. Díky Nexusu tolik nevysedávám u počítače, ovšem na druhou stranu když chci mrknout na net nebo poslat nějaký krátký e-mail, tak je to mnohem příjemnější a rychlejší než z telefonu. Když jsem Nexus 7 kupoval, tak mě napadla taková parafráze na jednu televizní reklamu (tuším že to bylo na nějaký automobil): „Potřebuješ vůbec tenhle tablet? - Ne, ale chci ho!“ Co dodat, je to vážně moc hezká hračka...

Žádné komentáře:

Okomentovat